لطفا صبر کنید ...

بیوفیدبک چیست ؟

اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۸ 0
بیوفیدبک-Biofeedback-چیست؟-1200x575.jpg

بیوفیدبک / Biofeedback

بیوفیدبک چیست ؟

بیوفیدبک / نوروفیدبک، روشی است که مراجع را قادر می سازد تا از علایم زیستی که در حالت معمول نسبت به آنها آگاهی ندارد، اطلاع پیدا کند و در راستای هدف خود تغییراتی در آنها بوجود آورد. در بیوفیدبک، فرد از طریق حسگرهایی که به بدن وی نصب گردیده است قادر خواهد بود تا با دقت بالا از وضعیت بدنی خود مطلع گردد.

با توجه به هدف ما و نوع مشکل مراجع، نوع حسگر و نوع بیوفیدبک متفاوت خواهد بود. در بیوفیدبک، برای سنجش تغییر پذیری ضربان قلب، سنسورها بر روی قفسه سینه یا انگشت دست، برای سنجش نرخ تنفس، سنسورها بر روی قفسه سینه و شکم، برای سنجش تعریق و درجه حرارت، سنسورها بر روی انگشت دست وصل می شوند.

 

بیوفیدبک چیست ؟

 

مزایای بیوفیدبک بر سایر روشهای درمانی

ایده آل ترین روشهای درمانی آنهایی هستند که خود مراجع در آنها،  عامل درمان است. یکی از این روشها، بیوفیدبک است. در درمان های دارویی، مراجع خود را وابسته به درمان می داند. در تکنیکهایی چون یوگا، مدیتیشن و ریلکسیشن نیز مشکل عدم یادگیری مناسب بعضی مراجعان است، که با توضیحات شفاهی نمی توانند تکنیکها و دستورالعمل های درمانی را بدرستی انجام دهند.

برای مثال روان شناس تکنیک ریلکسیشن و تنفس دیافراگمی و عمیق را آموزش می دهد، اما مراجع با توضیحات شفاهی قادر به یادگیری کامل نیست و در نتیجه پاسخ مناسبی از درمان نمی گیرد. این مشکل با بیوفیدبک حل شده است و مراجع با دیدن اعداد و با آگاهی از علائم زیستی خود، متناسب با موقعیت و هدف، خود در کنترل علائم مربوطه خودکفا می گردد.

 

نوروفیدبک / بیوفیدبک / Biofeedback
علائم برخی اختلالات در نقشه مغزی جهت استفاده در درمان با نوروفیدبک

 

چه اختلالاتی با بیوفیدبک بهبود می یابند؟

اختلالات روان تنی، اختلالات اضطرابی ، وسواس و درد، بیماری هایی هستند که با بیوفیدبک هدف قرار می گیرند.

بیوفیدبک در اختلالات روان تنی نظیر فشارخون بالا و سندرم روده تحریک پذیر باعث بهبودی علائم بیماران شده است.

نگرانی مفرط باعث می شود که سیستم اعصاب خودمختار فرد دائما فعال باشد و علائمی نظیر تپش قلب، تنفس سریع، گرفتگی عضلات و تعریق و سردی دست و پاها را تجربه کند. این فعالیت بیش از حد بدن باعث ضعف و خستگی، اختلال در توجه و تمرکز و مشکلات دیگر می شود.

برانگیختگی طولانی مدت باعث آسیب به برخی ارگان های درونی بدن شده و باعث اختلالات روان تنی همچون میگرن، سندرم روده تحریک پذیر و فشار خون بالا می شود.

برای این اختلالات که در نتیجه عدم تعادل و بد کاری سیستم اعصاب خودمختار بوجود آمده اند، بهترین درمان برگرداندن سیستم اعصاب خودمختار به حالت متعادل خود است. تمامی درمان ها سعی در بهنجار کردن عملکرد این سیستم دارند.

 

درمان اضطراب با بیوفیدبک

در دانش آموزان با غلبه بر اضطراب امتحان باعث بهبود عملکرد تحصیلی می شود. برای مثال شاید افرادی را دیده باشید که در مدرسه جزء دانش آموزان زرنگ و باهوش بوده اند ولی در کنکور رتبه خیلی بدی را کسب کرده اند. عملا این افراد دچار اختلال اضطرابی نیستند، چراکه در اکثر مواقع وضعیت خوبی دارند اما در زمان امتحان وضعیت آنها مناسب نیست. عملا اضطراب زیاد اینها باعث می شود که عملکرد توجه و یا حافظه شان مختل گردد و در نتیجه در امتحانات خود موفق نباشند. بیوفیدبک قادر است که به این دسته از دانش آموزان و دانشجویان که دچار اضطراب شدید امتحان هستند کمک کند.

 

کاربرد بیوفیدبک در ورزش

یکی از دغدغه های اصلی ورزشکاران، داشتن عملکرد بهینه در زمان مسابقات است. خیلی از ورزشکاران علی رغم اینکه در زمان رکورد گیری عملکرد قابل قبولی دارند، اما در حین مسابقه نمی توانند وضعیت مطلوبی داشته باشند. با بکارگیری بیوفیدبک می توان عملکرد خوب ورزشکار را تقویت کرد.

 

بیوفیدبک برای چه گروهی از افراد مناسب است؟

  • اختلالات اضطرابی
  • کسانی که از علایم جسمانی نظیر تپش قلب، تعریق و تنگی نفس رنج می برند
  • افزایش فشار خون
  • دردهای عضلانی، سردرد تنشی و میگرن

 

مزیت بیوفیدبک بر درمانهای دیگر

  • غیر تهاجمی است.
  • عوارضی ندارد.
  • ممکن است نیاز به داروها را کاهش دهد و یا از بین ببرد.
  • می تواند جایگزین درمان برای افرادی باشد که نمی توانند از دارو استفاده کنند.
  • زمانی که داروها جواب نمی دهند، در افراد مقاوم به دارو گزینه مناسبی است.
  • می تواند جایگزین دارو در شرایط بارداری باشد.

 

برای پیشرفت در بیوفیدبک چه کاری می توان انجام داد؟

مانند هر یادگیری دیگر، پیشرفت در بیوفیدبک نیز مستلزم انجام تمرینات مکرر و دقیق می باشد. انجام تمرین در منزل می تواند بسیار کمک کننده باشد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

1 + 6 =


درباره ما

مرکز مشاوره ، نوروفیدبک و روانشناسی کرانــــه خرد ، در سال ۱۳۹۶ و با بهره گیــــری از کادری مجرب شروع به فعالیت کرد. مسئولیت فنی این مجمــوعه را دکتــر مـــریم شاهرخی ، دانــش آموخته روان شنـــاسی بالینی عهده دار هستند. در این مرکــــز خدمـات روان درمانی انفـرادی ، مشـاوره کــودک و نوجــوان، مشاوره خانواده ، نوروفیدبک، بیوفیدبک، آزمون های روانشناختی، کارورزی ، گفتـــار درمانی و بازی درمـانی ارائــه می گردد.

کلیه حقوق این قالب برای مرکز مشاوره، نوروفیدبک و روان شناسی کرانه خرد محفوظ می باشد

بالا