لطفا صبر کنید ...

کاربردهای نوروفیدبک در ورزش

آبان ۲۰, ۱۳۹۸ 0
کاربردهای-بیوفیدبک-در-روانشناسی-ورزش-مرکز-مشاوره-نوروفیدبک-و-روانشناسی-کرانه-خرد.jpg

کاربردهای نوروفیدبک و بیوفیدبک در روانشناسی ورزش

 

در چند دهه اخیر، ورزشکاران انفرادی و تیم های المپیک بطور قابل توجه از روانشناسی ورزش و مشاوران متخصص برای ارتقای عملکرد ورزشی استفاده کرده اند.این روند به دانشگاه، دبیرستان و ورزش جوانان نیز راه پیدا کرده است. زیرا ورزشکاران و مربیان می دانند که تقریبا تمام فعالیتهای جسمانی و رفتارهای ورزشی ما توسط ذهن شکل می گیرند.

ذهن شما به بدنتان می گوید که چه حرکاتی باعث میشود تا یک مهارت را بخوبی انجام دهید، همچنین بدن شما به ذهنتان می گوید که در طول انجام آن مهارت چه جیزی را تجربه می کند.

قبل از عصر کامپیوتر ، ورزشکاران و مشاوران روانشناسی ورزش که به تیم ها آموزش می دادند باید حدس می زدند که چه اتفاقی در زمان اجرای مهارت ورزشی برای بدن می افتد. اکنون ما می توانیم این اتفاقات را به آسانی ببینیم و سریعا درک کنیم.

فناوری های جدید و کامپیوتر به ما این امکان را میدهند تا همان طور که فکر می کنیم، احساس می کنیم و عمل می کنیم، نیمرخ درونی ای از مغز و جسم مان بدست آوریم. این شیوه های تمرینی مبتنی بر کامپیوتر معروف به بیوفیدبک و نوروفیدبک می باشند.

استفاده از بیوفیدبک و نوروفیدبک در ارزیابی و آموزش مهارت های خاص ورزشی باعث پیشرفت های کلیدی در عملکرد میشود.

از طریق بیوفیدبک سنسورهایی به قسمت های مختلف بدن ورزشکار وصل می شوند. سنسورها، سیگنالهایی از بدن به کامپیوتر میفرستد تا بازخورد سمعی بصری برای ورزشکار ایجاد کند و نشان دهد بدن زمانی که آرام و در حال استراحت و ریلکس است در مقایسه با وقتی که تحت فشار و خارج از کنترل است، چگونه عمل می کند.

ذهن و جسم در زمان اجرای ضعیف و یا موفق یک مهارت، واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند.

ورزشکاران می توانند از این بازخورد برای یادگیری تکرار حالت های مطلوب، کنترل علایم استرس مانند ضربان قلب بالا، تنفس کوتاه یا انقباض عضلانی و افزایش احتمال موفقیت استفاده کنند. مثلا بعضی از ورزشکاران درست تنفس نمی کنند و عضلات شانه خود را منقبض می کنند که این کار می تواند در پاسخ های بدن اختلال ایجاد کند و باعث احساس اضطراب و ترس ناگهانی شود. این اختلال می تواند از طریق بیوفیدبک تنفسی و عضلانی تغییر داده شود تا ورزشکار قادر به حرکت و جابجایی آرام تر و موثرتر شده و بتواند با وضوح بیشتری فکر کند.

نوروفیدبک و بیوفیدبک در ورزش ، مرکز مشاوره نوروفیدبک و روانشناسی کرانه خرد
بیوفیدبک و نوروفیدبک جدیدترین ابزارهای قرن بیست و یکم هستند.

با نوروفیدبک الکترودها یا سنسورها به سر ورزشکار وصل می شوند تا فعالیت الکتریکی مغز را اندازه گیری کنند. سیگنالهای الکتریکی تقویت می شوند و برای ساده سازی به یک کامپیوتر فرستاده می شوند. بنابراین ورزشکار می تواند ببیند که در مغز چه اتفاقی می افتد. حالات مختلف ذهنی باعث بوجود امدن امواج مغزی متفاوتی می شود که با افکار مختلف، احساسات و عملکرد جسمانی مرتبطند.

در موقعیتهای ورزشی خاص مانند تیراندازی، تیر اندازی با کمان، گلف، شنا و…با استفاده از ابزارهای نوروفیدبک می توان فعالیت الکتریکی مغز را به ورزشکار نشان داد که این موضوع به ورزشکار کمک می کند تا حالتی از مغز را شناسایی کند که منجر به اوج عملکرد می شود.

مثلا برای اینکه ورزشکار روی چیزی تمرکز کند بخش هایی از مغز باید امواج بتا با فرکانس بالاتر و امواج تتای کمتری را ایجاد کند، برای آرام شدن ( درست قبل از اینکه تیر انداز تیر را رها کند) مغز باید امواج مغزی  SMR بیشتری را ایجاد کند که این کار احتمال اینکه تیرانداز تیر را با موفقیت و بسیار روان همانند بهترین پرتاب هایش در تمرین پرتاب کند، افزایش می دهد.

برای تمرین ذهن، امواج مغزی ورزشکار با استفاده از یک نمایش بصری همانند یک بازی رایانه ای شرطی می شوند. ورزشکار یاد می گیرد با دستیابی به حالت ذهنی که تغییراتی را در امواج مغزی مطلوب ایجاد می کند، نمایش ویدیویی را کنترل کند. ورزشکار یاد می گیرد بر طبق حالت مورد نیاز برای عملکرد، سرعت امواج مغزی را تسریع یا اهسته کند. تمرین نوروفیدبک به تمرین هوازی مغز یا ذهن نیز معروف است.

این راهبردها پتانسیل فوق العاده ای برای ورزشکاران، مربیان، دانشجویان و هرکس که بخواهد کنترل بیشتری بر عملکرد خود در تمرین، رقابت و موقعیت های پر استرس داشته باشد، فراهم می کند. ورزشکاران می توانند با کسب واکنش های آنی و مداوم از مغز و بدن، درک کنند که افکار و احساساتشان چگونه بر عملکرد آنها اثر می گذارد. زمانی که ورزشکار بداند چه حالاتی، موفقیت را بوجود می آورد، می توانند ار طریق برنامه ای آن حالت مورد نیاز برای عملکرد موفق را تمرین کند. ورزشکار با تمرین کافی یاد می گیرد که چگونه با افکار مخرب، گفت و گوی درونی منفی و پاسخ های بدنی که مهارت چسمانی را محدود می کند متوقف سازد. در نتیجه حالت عملکردی مطلوب خودکارتر می شود و منجر به کنترل بیشتر ذهن ـ بدن و بهبود عملکرد می شود.

چه کسانی میتوانند از مزایای بیوفیدبک و نوروفیدبک سود ببرند؟

 • ورزشکاران حرفه ای که تمایل دارند قوت و تمرکز بیشتری داشته باشد یا می خواهد به حالت موثر عملکرد برسد.
 • مربیان که می خواهند تصمیم گیری خلاق و اثر بخش خود را در زمینه مربیگری افزایش دهند.

  افزایش قدرت تمرکز و تصمیم گیری با نوروفیدبک در مرکز مشاوره نوروفیدبک و روانشناسی کرانه خرد
  افزایش قدرت تمرکز و تصمیم گیری با نوروفیدبک در مرکز مشاوره نوروفیدبک و روانشناسی کرانه خرد
 • ورزشکارانی که نیاز به بازتوانی آسیب ورزشی یا نگرانی جدی در مورد سلامتی خود دارند.
 • دانشجویانی که نیاز دارمد توجه و مهارت های یادگیری خود را افزایش دهند.
 • افرادی که رقابت می کند و می خواهند کنترل عاطفی یا تعادل بیشتری میان ذهن و بدن و زندگی سالمتری داشته باشند.
 • مدیران عالی یا موسیقی دانان از این خدمات برای رسیدن به اوج عملکرد استفاده می کنند.

ورزشکاران از تمرین هایی بهره می برند که باعث رشد مهارت های ذهنی مثل تمرکز کردن، آرام بودن و رفع عادات بد مثل تحلیل بیش از اندازه و یا گفتگوی درونی منفی می شود.

با کمک به ورزشکاران برای متصل کردن نقاط بین تعاملات ذهن و جسم، مهمترین سطوح ساختاری علت و معلول ظاهر می گردد. زمانی که تفکری در رابطه با عملکرد در ذهن رخ می دهد، به موازات آن یک تغییر روان شناختی در بدن به وجود می آید. زمانی که تغییر روان شناختی در بدن به وجود می آید این تغییر در ذهن نیز رخ می دهد.

این فرآیند متقابل تقریبا همزمان رخ میدهد. افزایش آگاهی ورزشکار از این فرآیند باعث ایجاد فرصت هایی برای مداخله می شود.

یافته های مرتبط با ذهن ـ بدن بر مبنای شواهد علمیست و زیربنای طراحی یکی از بانفوذ ترین ابزارهای عملکردی و رشد فردی تا نیمه دوم قرن بیستم می باشد.

بیوفیدبک و نوروفیدبک جدیدترین ابزارهای قرن بیست و یکم هستند.

بیوفیدبک و نوروفیدبک شامل وسایل تمرینی پیچیده ای می باشند که برای ایجاد پتانسیل واقعی، دستیابی مجدد به کنترل عملکرد و حفظ پیروزی در رقابت استفاده می شود. بازبینی تعاملات فیزیولوژیکی ذهن و بدن و نمایش این اطلاعات برای ورزشکار بازخورد زیستی یا بیوفیدبک نامیده می شود.

بیوفیدبک می تواند به ورزشکار کمک کند تا تغییرات عملکردی بدن خود را با استفاده از دستگاههای مانیتورینگ پیچیده الکترونیکی شناسایی و کنترل کند.

 • ورزشکار می تواند این تغییرات فیزیولوژیکی را مشاهده کند و ببیند چگونه و چرا آنها در طول استراحت، تمرین یا هنگام شرکت در محیط رقابتی و پر استرس تغییر می کنند. هدف نهایی ورزشکار کنترل و یادگیری کارکردهای زیستی است که موجب دست یابی به عملکرد بیشینه می شود.
 • ضربان قلب : افزایش ضربان قلب می تواند زمان واکنش را افزایش دهد، در حالی که تثبیت ضربان قلب، استقامت و کارایی قلبی ـ عروقی را افزایش می دهد.
 • تنفس: تنفس نامناسب ممکن است باعث عملکرد ناکارامد یا ایجاد خفگی و نفس نفس زدن شود.
 • انقباض عضلانی: انقباض عضلانی بیش از حد، می تواند مانع سرعت، آهنگ، زمان بندی و انعطاف پذیری حرکت شود.
 • عرق کردن کف دست: یک سنجش غیر مستقیم برای واکنش هیجانی و اضطراب است.
 • فعالیت موج مغزی: ورزشکارانی که یاد می گیرند امواج مغزی خود را کنترل کنند، می توانند توانایی توجه کردن و کنترل هیجانات خود را بالا برده و مشغولیت ذهنی خود را کاهش دهند.
 • دمای محیطی بدن: جریان خون یا انقباض رگهای خونی را در دست ها و پاها اندازه گیری می کند. استرس می تواند باعث انقباض رگهای خونی و متوقف شدن جریان خون شود بطوری که مانع بازگشت به حالت اولیه در تمرین های پر استرس و آسیب های جزیی و عمده می شود.

متخصصان روانشناسی ورزش دریافتند که بیوفیدبک می تواند به ورزشکاران کمک کند تا افکار و هیجانات خود را در طول رقابت و مسابقه مدیریت کنند، سطوح فعال سازی را کنترل کنند و ذهن و جسم خود را برای عملکرد مطلوب آماده کنند. بنا براین ، لازم است تا درک کاملی از سطوح ایده آل تعادل سمپاتیک و پاراسمپاتیک در فرد ایجاد شود که متناسب با فعالیت های ورزشی باز (همگام، مثل بسکتبال) و بسته (غیر همگام، مثل گلف ) باشند. در نتیجه ورزشکاران، بدن سازان، مربیان و احتمالا سازمان های ورزشی به روش هایی نیاز دارند تا سازه های هیجانی مثل استرس را در طول عملکرد ورزشی اندازه گیری کنند.

چگونه ورزشکاران می توانند از تمرین بیوفیدبک بهره ببرند؟

 • استرس و اضطراب را کنترل و کاهش داد.
 • انرژی و شدت را کاهش داد یا القا کرد.
 • تمرکز را افزایش داد.
 • بازتوانی از اسیب را تسهیل کرد.
 • ثبات در عملکرد را بهبود بخشید.

در یک جلسه بیوفیدبک چه اتفاقی می افتد؟

مدت زمان جلسه تمرین بیوفیدبک بستگی به سیستم فیزیولوژیکی مورد ارزیابی و نیازهای خاص ورزشکار دارد اما در کل بیشتر جلسات بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

در جلسه بیوفیدبک حسگرها بر روی قسمتهای مختلف بدن ورزشکار قرار داده می شود. این الکترودها، واکنش هیجانی یا فیزیولوژیکی ورزشکار به استرس یا فشار را تحت نظر می گیرند.

بعنوان مثال انقباض عضلانی در ساعد ورزشکار را می توان هنگام انجام مهارت پات در ورزش گلف مشاهده کرد. سپس این اطلاعات از طریق اصوات شنیداری که به لحاظ بلندی صدا با هم فرق می کنند، خطوطی که در یک شبکه یا تصویر گرافیکی حرکت می کنند و یا یک نمایشگر کامپیوتری که بازی ویدیویی را تنظیم میکند به بازیکن گلف فیدبک داده می شود. بازیکن گلف با این فیدبک می تواند ارتباط بین نحوه پاسخ های بدن هنگام انجام پات در گلف و کارکرد های بدنی خاص مثل انقباض عضلانی بسیار شدید هنگام انجام ضربه پات را درک کند.

زمانی که بازیکن گلف متوجه می شود که عملکرد ضعیف پات به خاطر انقباض بیش از حد عضلانی است، مرحله بعدی، یادگیری نحوه ایجاد تغییرات فیزیکی لازم در بدن است تا از نظر فیزیکی آرامش بیشتری داشته باشد. ورزشکار از طریق تمرین بیوفیدبک می تواند به سرعت یاد بگیرد که عضلات ساعد خود را آرام کند و سپس حفظ انقباض مناسب در زمان تمرین و مسابقه را تمرین کند.

فناوری بیوفیدبک به بازیکن گلف این امکان را می دهد تا آرام ماندن در جریان بازی گلف را در رقابت شبیه سازی شده تمرین کند. در نهایت هدف از تمرین بیوفیدبک، این است که به ورزشکار کمک شود تا بدون کمک کامپیوتر از پاسخ های صحیح  در رقابت گلف آگاه شود.

تعداد جلسات مورد نیاز برای ایجاد تغییرات در عملکرد ورزشکار متغیر است و هیچ پژوهش نظام مند، مدت زمان خاصی را برای تمرین تعیین نکرده است.

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

شش − 3 =


درباره ما

مرکز مشاوره ، نوروفیدبک و روانشناسی کرانــــه خرد ، در سال ۱۳۹۶ و با بهره گیــــری از کادری مجرب شروع به فعالیت کرد. مسئولیت فنی این مجمــوعه را دکتــر مـــریم شاهرخی ، دانــش آموخته روان شنـــاسی بالینی عهده دار هستند. در این مرکــــز خدمـات روان درمانی انفـرادی ، مشـاوره کــودک و نوجــوان، مشاوره خانواده ، نوروفیدبک، بیوفیدبک، آزمون های روانشناختی، کارورزی ، گفتـــار درمانی و بازی درمـانی ارائــه می گردد.

کلیه حقوق این قالب برای مرکز مشاوره، نوروفیدبک و روان شناسی کرانه خرد محفوظ می باشد

بالا