لطفا صبر کنید ...سوالات متداول کاربران

سوالاتی که ممکن است در خصوص فعالیتهای این مرکز و یا نحوه عملکرد دستگاههای نوروتراپی داشته باشید.

 • آیا اطلاعات ما محرمانه تلقی می شوند و جایی بازگو نمی شوند؟
 • مشاور کیست؟
 • در مشاوره چه اتفاقی می افتد؟
 • مشاور به حل چه نوع مشکلاتی کمک می کند؟
 • چه کسانی جهت استفاده از خدمات نورو تراپی مراجعه می کنند؟
 • از چند سالگی کودکان کاندید استفاده از روش نوروفیدبک می شوند؟
 • آیا در نوروفیدبک / بیوفیدبک ؟ (شوک می دهید؟)
 • نوروفیدبک / بیوفیدبک برای چه درمان هایی مناسب است ؟
 • آیا در tDCS به مغز برق وارد می شود؟ (شوک می دهند؟)
 • دستگاه tdcs چیست؟
 • طرز کار دستگاه tDCS چگونه است؟
 • نحوه عملکرد دستگاه tDCS وتاثیر این دستگاه به مغز چگونه است ؟
 • آیا این جریان ضعیف الکتریکی در tDCS برای مغز ویا انسان مضراست؟
 • در چه مواردی (اختلالاتی) می توان از دستگاه tDCS استفاده کرد؟
 • چه کسانی نباید ازدستگاه tDCS استفاده کنند ؟
 • وقتی که دستگاه tDCS کار می کند شخص چه احساسی دارد ؟
 • ساعات مراجعه؟
 • تجهیزات مرکز؟
آیا اطلاعات ما محرمانه تلقی می شوند و جایی بازگو نمی شوند؟

مطالبی که شما در اولین جلسه و در طی جلسات مشاوره مطرح می کنید، محرمانه است. در شرایط عادی، هیچ چیز، به کس دیگری، خارج از مرکز، بدون اجازه صریح شما، باز گو نمی شود.
ندرتا، شرایطی وجود دارد که ما این حق را بر خود محفوظ می دانیم که محرمانه بودن را زیر پابگذاریم. این موقعیت ها، فقط مواردی را شامل می گردد که مشخص شود، خطری جدی سلامتشما یا دیگری را تهدید می کند. لطفا اگر سوالی در این زمینه دارید، با ما تماس بگیرید. اطلاعات مبتنی بر واقعیتی که در فرم اولیه مشاوره و سپس در جلسات مشاوره ارائه می دهید، ممکن است، درقالب آمارهای بدون نام، برای استفاده از خدمات واحد مشاوره ، گرد آوری شود.
درمواردی، جهت ارزیابی عملکرد مرکز و بررسی نظرات مراجعه کنندگان به مرکز، ممکن است پرسشنامه هایی، از طریق پست یا حضوری در اختیار شما قرار گیرد. شما می توانید این پرسشنامه ها را با نام یا بدون نام تکمیل کنید.

مشاور کیست؟

تعدادی از متخصصان آموزش دیده و مشاوران با تجربه که به منظور کمک به افراد با طیف وسیعی از مشکلات، دوره دیده اند، در مرکز کرانه خرد آماذه ارائه خدمات هستند.
 روانشناس با افکار، نگرشها، احساسات و رفتار سروکار داشته و هم چنین، متخصص در آزمون های روانشناختی است.

مشاور با رویکردی فردی یا گروهی، زمینه را برای ایجاد تغییراتی مثبت در فرد فراهم می کنند (از جمله، شروع یک مطالعه یا شروع صحبت صادقانه با دوستان و …) و درباره مسائل تحصیلی، عاطفی، خانوادگی، مذهبی، ارتباطی، وغیره … به شما مشاوره می دهند.

در مشاوره چه اتفاقی می افتد؟

مشاوره به معنی پند و اندرز دادن نیست، مشاور به دنبال این است که به شما کمک کند تا بر مسائلی که شما را نگران کرده یا به زحمت انداخته، تمرکز کنید و به درک روشنی از آنها برسید. نقش مشاور حمایت کردن، درک کردن،  گوش دادن و پاسخ دادن بدون قضاوت و انتقاد است. او بهارزش ها، انتخاب ها و سبک زندگی شما احترام می گذارد. او کمک می کند تا احساساتتان را بشناسید و در مواردی، آنچه را که در لایه های زیرین مشکلات کنونی شما وجود دارد، شناسایی کنید. او می تواند در تصمیم گیری ها، انتخاب ها یا تغییراتی که به نفع تان است، شما را یاری کند.

مشاور به حل چه نوع مشکلاتی کمک می کند؟

مشاور به حل اکثر مشکلات شخصی، ارتباطی یا هویتی کمک می کند؛ از جمله، اضطراب، استرس و افسردگی، مشکلات ارتباطی و خانوادگی، مشکلات جنسی و مسائل هویتی. مشاوره هم چنین، می تواند به حل مشکلاتی مانند، سازگاری با فرهنگ جدید، مقابله با شرایط دشوار، تصمیم گیری ها و انتخاب های سخت و یا مشکلات خاص مانند اعتیاد، کمک کند.
صبر نکنید تا مشکلات، بزرگ و جدی شوند ـــ ما ترجیح می دهیم که وقتی مشکلاتتان خفیف هستند، به ما مراجعه کنید، طوری که، بتوان مشکل را سریع تر حل کرد.

چه کسانی جهت استفاده از خدمات نورو تراپی مراجعه می کنند؟

برخی کودکان و نوجوانان ، با وجود داشتن هوش طبیعی به علت مشکلات توجه و حافظه دچار مشکلات تحصیلی می شوند. این مشکلات تحصیلی ناشی از نقص توجه _ بیش فعالی در این بخش پذیرش می شوند.

از چند سالگی کودکان کاندید استفاده از روش نوروفیدبک می شوند؟

سن تشخیص اختلال بیش فعالی معمولا هنگام ورود به مدرسه است. چون قبل از آن کودک نه در معرض خواندن ، نوشتن و ریاضی بوده و نه نیاز داشته برای مدت طولانی جایی بنشیند یا به چیزی توجه کند لذا غالب مراجعین بخش نوروفیدبک شش سال به بالا هستند.

اما در سنین بالای 12 سال، با علم به اینکه پاسخ به درمان به زمان طولانی تری نیاز دارد، با این وجود نوجوان نسبت به مشکلش بینش بیشتری داشته و همکاری بهتری دارددر نتیجه افراد بزرگسال نیز کاندید مناسبی جهت نوروتراپی هستند.

روند تشخیص و پذیرش بدین شکل است که تمامی مراجعین پس از انجام ارزیابی های اولیه، انجام تستهای تشخیصی( QEEG _IVA) و ویزیت روانپزشک در صورت عدم مراجعه قبلی بر اساس اختلال تشخیص داده شده، درمان های مربوطه ارایه می گردد.

در این بخش در مورد نقص توجه_ بیش فعالی از ترکیب نوروفیدبک و tDCS به همرام آموزش والدین در این زمینه استفاده می شود.

در مورد اختلال یادگیری از ترکیب tDCS وکار درمانی به همراه آموزش والدین استفاده می شود.

مراجعین زیر7 سال که تشخیص نقص توجه بیش فعالی دارند و یا مراجعینی که عمده مشکل آنها تکانشگری و بیش فعالی است تا نقص توجه، از جلسات کاردرمانی استفاده خواهند کرد. جلسات روان درمانی نیز در صورت نیاز برای هر یک از افراد ذکر شده تنظیم می شود.

گروه دیگر مراجعین این بخش، افراد طبیعی و سالمی هستند که قصد ارتقا عملکردشان را دارند یا مشخصا در صدد ارتقا توجه تمرکزشان هستند. مثل دانش اموزان یا دانشجویانی که میخواهند برای آزمونی خاص، خود را آماده کنند.

درمانهای تکنولوژیک برای بزرگسالانی با تشخیص های زیر نیز انجام می شود:

در افسردگی خفیف و افسرده خویی، اختلالات اضطرابی، اختلالات خواب، میگرن، وزوز گوش و مشکلات حافظه در سالمندی.

آیا در نوروفیدبک / بیوفیدبک ؟ (شوک می دهید؟)

جواب خیر!

نوروفیدبک یک روش درمانی است که طی آن با استفاده از ثبت امواج الکتریکی مغز و دادن بازخورد به فرد تلاش می کند که نوعیخودتنظیمی را به  مراجع آموزش دهد. بازخورد به طور معمول از راه صدا یا تصویر به فرد ارائه می شود و از این طریق فرد متوجه می شود که آیا تغییر مناسبی را در فعالیت امواج مغزی خود ایجاد کرده است یا خیر.
نوروفیدبک در اصل گونه ای از بیوفیدبک است. در بیوفیدبک با کمک سنسورهای خاص، سیگنال های مربوط به کارکرد قسمت های مختلف بدن ثبت و سپس فیدبک می دهد (مانند ضربان قلب، فعالیت سیستم سمپاتیک، تنفس، فشار خون و غیره).

مثلا فردی که به علت فشار خون بالا دچار عوارض قلب است با کمک بیو فیدبک و سنسورهای آن به فشار خون پایین تری دست پیدا می کند. به این صورت که دستگاه بیوفیدبک فشار خون لحظه به لحظه فرد را از طریق سنسورها نشان می دهد و در طول جلسات درمانی با کمک اصول شرطی سازی فشار خون کاهش می یابد.
در نوروفیدبک سنسورهایی که الکترود نامیده می شوند بر روی پوست سر بیمار قرارمی گیرند. این سنسورها فعالیت الکتریکی مغز فرد را ثبت و در غالب امواج مغزی) دراغلب موارد به شکل شبیه سازی شده در قالب یک بازی کامپیوتری یا فیلم ویدئویی (به اونشان می دهند. در این حالت پخش فیلم یا هدایت بازی کامپیوتری بدون استفاده از دست وتنها با امواج مغزی شخص انجام می شود .

فرد با دیدن پیشرفت یا توقف بازی و گرفتن پاداش یا از دست دادن امتیاز و یا تغییراتی که در صدا یا پخش فیلم به وجود می آید، پی به شرایط مطلوب یا نامطلوب امواج مغزی خود برده و سعی می کند تا با هدایت بازی یا فیلم، وضعیت تولید امواج مغزی خود را اصلاح کند. فعالیت های الکتریکی مغز که توسط سنسورهای ثبت می شوند ریشه در فعالیت الکتریکی سلول های مغزی به نام نورون ها دارند.
امواج مغزی انسان سالم دارای ویژگی های خاصی است که طیف نرمال دارد اما در بیماری های مختلف دامنه فعالیت و فرکانس ها دچار تغیراتی می شود. هدف درمان نورفیدبک نزدیک کردن فعالیت مغزی به حالت نرمال است.

نوروفیدبک / بیوفیدبک برای چه درمان هایی مناسب است ؟


درمان نورفیدبک یکی از درمان های رایج بیش فعالی است. کودکان بیش فعال در برخی فرکانس ها از کودکان نرمال فاصله دارند که در درمان نوروفیدبک سعی می شود تا با تعدیل این فرکانس ها مشکلات بیش فعالی و توجه این کودکان از بین رود. آن چه مسلم است این است که درمان بیش فعالی چند جنبه مجزا دارد و ممکن است برای درمان این اختلال ترکیبی از درمان های محتلف مانند دارو درمانی، رفتار درمانی، آموزش والدین و دیگر درمان های لازم به صلاحدید متخصص انجام شود.
از دیگر کاربرد های نوروفیدبک درمان میگرن و سردرد، اضطراب و مشکلات خواب است. در هریک از این اختلال ها، لازم است جنبه های مختلف دارویی، روانی و فیزیولوژیک بررسی شده و در کنار سایر تکنیک های مداخله از این روش استفاده شود.

آیا در tDCS به مغز برق وارد می شود؟ (شوک می دهند؟)

جواب خیر!

جریانی که به پوست سر وارد می شود بسیار کم و ناچیز است. (شوکی در کار نیست)

تحریک جدار جمجمه ای با جریان مستقیم (tDCS)، نوعی درمان غیر تهاجمی است که طی آن جریان مستقیم بسیار ضعیفی ( ۱ تا ۳ میلی آمپر ) را بر پوست سر وارد می کنند .

از آنجا که جریان مستقیم با تکانه های گسسته، به قطبی سازی و نه تحریک می پردازد ، فعالیت آن مستقیما به شلیک پتانسیل عمل در نورون های قشر نمی انجامد . بررسی های اولیه بر روی نمونه های حیوانی نشانگر تغییر فعالیت قشر مخ در اثر گذر جریان الکتریکی به صورت کاهش یا افزایش تحریک پذیری ، بسته به شرایط جریان الکتریکی عبور داده شده میباشد .

این اثرات با تغییر در میزان ساخت پروتئین ها و سطوح درون سلولیAMP  حلقوی و کلسیم، تا مدتی پا بر جا می مانند اما عموما برگشت پذیر و فاقد عوارض در عملکرد و ساختار سلول ها می باشند .

همچنین این شکل جریان مستقیم (DC) تحریک الکتریکی، وجه مشخصه این روش از ابزارهایی است که از جریان های متناوب (AC) استفاده می کنند و تحریک تکانه گسسته ایجاد می کنند، مانند CES، ECT، VNS و DBS . البته در tDCS بر خلاف روش هایی مانند rTMS ( تحریک جدارجمجمه ای با امواج الکترومغناطیسی ) ، تحریک انجام شده در حد ایجاد پتانسیل عمل پاسخ ( برای مثال انقباض عضلانی ) نمی باشد .

بلکه تغییرات صورت پذیرفته در جهت اصلاح ساختار و عملکرد نورون ها در جهت مطلوب و مد نظر (نورومدولاسیون) هدایت می گردد، از اینرو برخی پژوهشگران عبارت ” قطبی سازی جریان مستقیم جدار جمجمه ای” را ترجیح می دهند، و این دو عبارت در ادبیات امروز معادل یکدیگرند. ابزار کوچک آن قابل حمل بوده و معمولا با باطری های DC  در دسترس کار می کند.

دستگاه tdcs چیست؟

دستگاه tdcs  یکی از دستگاههای مربوط به نوروتراپی است . نوروتراپی به معنی درمان اعصاب ویا درمان سلولهای عصبی است. ازاین وسیله درمانی هم اکنون در اکثر کشورهای پیشرفته استفاده  می شود زیرا کاملا بی ضرر وبدون عوارض است. بنابراین tdcs دستگاهی است که برای درمان سلول های عصبی ویا بیماری های مربوط به اعصاب بکار می رود.

طرز کار دستگاه tDCS چگونه است؟

این دستگاه دارای یک باطری 9 ولتی است و جریان مستقیم حداکثر 2میلی آمپر ایجاد میکند که توسط سیم ها به دو عدد سنسور یا الکترود هدایت میشود .این الکترودها در داخل یک پارچه اسفنجی که با محلول آب نمک خیس شده قرار میگیرند تا هدایت جریان الکتریکی بهتر شود. الکترودهای مزبورکه یکی قطب مثبت (آند) و دیگری قطب منفی (کاتد) است روی پوست سر قرار داده می شود .

نحوه عملکرد دستگاه tDCS وتاثیر این دستگاه به مغز چگونه است ؟

جریان الکتریکی ضعیف توسط الکترود هایی که بر روی پوست سر وصل شده، از قسمتهای مختلف عبورمی کند تاخود را به سطح قشر مغز برساند .این قسمت های مختلف عبارتند از طبقات مختلف پوست ،مو، استخوان ،جمجمه ،سخت شامه ،نرم شامه و مایع مغزی نخاعی که بین آنها قرارگرفته است. دراین مسیر حدود 50% توان الکتریکی گرفته می شود ودرحدود 50% با قیمانده این جریان الکتریکی ضعیف می تواند خود را به سطح قشر مغز برساند.

آیا این جریان ضعیف الکتریکی در tDCS برای مغز ویا انسان مضراست؟

خیر! تا بحال هیچ نوع عوارض جانبی از این دستگاه گزارش نشده است.

در چه مواردی (اختلالاتی) می توان از دستگاه tDCS استفاده کرد؟

این وسیله یک ابزار کمکی برای درمان است، که افراد سالم  نیزمی توانند برای افزایش توان عملکرد مغزی  تقویت حافظه و افزایش قدرت یادگیری از آن استفاده کنند. درضمن بعنوان درمان کمکی در بیماری های مثل:

افسردگی ،اضطراب ، بی خوابی ، سردردهای  میگرنی ،فیبرو میالژی ، بازتوانی سکته مغزی ، اختلالات تکلمی که به دنبال سکته مغزی ایجاد شده ، انواع دردهای مختلف بدن که به دارو جواب نداده ، وزوزگوش ، پارکینسون ، آسیب های ناشی از ضربه نخاع ، کاهش اشتها ،تعدیل وزن ، تقویت حافظه دربیماری آلزایمر و بیش فعالی کودکان بکار می رود.

در مورد خانم های حامله ای که از بیماری افسردگی رنج میبرند و بعلت محدودیت در مصرف داروی ضد افسردگی نمی توان به آنها دارو تجویز کرد، بهترین وبی ضررترین وسیله دراین مورد انتخاب tDCS است چون هیچگونه عوارض جانبی ندارد.

چه کسانی نباید ازدستگاه tDCS استفاده کنند ؟

کسانیکه باطری قلب ویا دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب دارند وکسانی که پوست سر آنها زخم  است و یا خراشیدگی دارد .

وقتی که دستگاه tDCS کار می کند شخص چه احساسی دارد ؟

در شروع درمان معمولا شخص احساس سوزش خیلی ضعیفی در ناحیه ای که الکترود وصل شده  احساس می کند وپس از مدتی ازبین می رود .

ساعات مراجعه؟

شنبه تا چهار شنبه 9:00 تا 19:00

پنجشنبه              9:00 تا 14:00

جمعه ها و تعطیلات رسمی مرکز بسته است.

تجهیزات مرکز؟

کلیه تجهیزات مربوط به نوروفیدبک، بیوفیدبک و tDCS در مرکز مشاوره و روانشناسی کرانه خرد از دستگاههای پیش رفته و به روز استفاده می شود.

درباره ما

مرکز مشاوره ، نوروفیدبک و روانشناسی کرانــــه خرد ، در سال ۱۳۹۶ و با بهره گیــــری از کادری مجرب شروع به فعالیت کرد. مسئولیت فنی این مجمــوعه را دکتــر مـــریم شاهرخی ، دانــش آموخته روان شنـــاسی بالینی عهده دار هستند. در این مرکــــز خدمـات روان درمانی انفـرادی ، مشـاوره کــودک و نوجــوان، مشاوره خانواده ، نوروفیدبک، بیوفیدبک، آزمون های روانشناختی، کارورزی ، گفتـــار درمانی و بازی درمـانی ارائــه می گردد.

کلیه حقوق این قالب برای مرکز مشاوره، نوروفیدبک و روان شناسی کرانه خرد محفوظ می باشد

بالا